Menu Zamknij

Mleko modyfikowane – kiedy karmienie naturalne nie jest możliwe

Światowa Organizacja Zdrowia i specjaliści z zakresu pediatrii zalecają wyłączne karmienie naturalne przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Później zalecane jest stopniowe rozszerzanie diety malucha i kontynuowanie uzupełniającego karmienia piersią, do drugiego roku życia a nawet dłużej. Jednak nie wszystkie matki mogą lub chcą karmić piersią. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak wszystkim tym mamom i ich dzieciom przychodzi na pomoc mleko modyfikowane. Czym jest takie mleko, jakie są jego rodzaje i jak je podawać?

Czym jest mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane jest produktem powstałym w procesie modyfikacji mleka krowiego. Proces modyfikacji ma na celu, w jak największym stopniu, upodobnić je do mleka matki. Oczywiście, pełne odwzorowanie składu pokarmu kobiecego nie jest możliwe, choćby dlatego, że ulega on ciągłym zmianom, dopasowując się do zmieniających się potrzeb dziecka. Mleka modyfikowane, w celu jak najlepszego wsparcia rozwoju niemowlęcia, są jednak wzbogacane o witaminy i minerały, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik lub prebiotyki i probiotyki, wpływające pozytywnie na mikrobiom jelitowy dziecka. Mleko modyfikowane jest dopasowane do etapu rozwoju dziecka.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane występuje w wielu rodzajach, dopasowanych do zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb niemowląt i małych dzieci. Zazwyczaj, rodzaje mieszanek mlecznych na kolejne etapy życia maluszka oznaczane są kolejnymi numerami:

 – numer 1 – dla dzieci od narodzin do ukończenie 6 miesiąca życia;

 – numer 2 – od 6 miesiąca do ukończenia roku;

 – numer 3  –  po 12 miesiącu życia;

 – numer 4 – po ukończeniu dwóch lat;

 – numer 5 – dla dzieci, które ukończyły 30 miesięcy  życia i starszych.

Poza tym, dla dzieci o specjalnych potrzebach żywieniowych, dostępne są również specjalistyczne mleka modyfikowane. Po konsultacji z pediatrą, można więc wybrać mleko modyfikowane bez laktozy, dla dzieci z problemem ulewania, nietolerancjami białkowymi itp.

Jak karmić mlekiem modyfikowanym?

Karmienie naturalne zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż karmienie butelką. Mleko z piersi płynie wolniej, jednak zapewnia dziecku nie tylko odpowiednie substancje odżywcze, ale również  codzienną dawkę matczynego ciepła, bliskości i czułości. Z tego względu, każdorazowo po opróżnieniu przez dziecko butelki, warto spędzić z nim chwilę czasu, pozwalając na bliski kontakt ze skórą rodzica. Będzie to czas budowania więzi i relacji, które zaprocentują w przyszłości.