Menu Zamknij

Karmienie mlekiem zastępczym – wybór akcesoriów

Chociaż mleko matki jest uważane za najlepszy pokarm dla dziecka, to czasami zdarzają się sytuacje, że karmienie piersią nie jest możliwe i dziecko musi jeść mleko modyfikowane. W procesie karmienia mlekiem modyfikowanym np. ze sklepu Bee równie ważny jak jakość samego mleka jest proces jego przygotowania oraz stosowane akcesoria.

Jak wybrać odpowiednie akcesoria do karmienia mlekiem modyfikowanym?

Butelka do karmienia mlekiem modyfikowanym powinna mieć jak najprostszy kształt. Ułatwia to utrzymanie jej w czystości co, podczas przygotowania posiłków dla maluszka, jest sprawą kluczową. Dla noworodków i niemowląt wystarczająca jest butelka o pojemności do 150 ml. Wraz z rozwojem dziecka rosną porcje podawanego mu jedzenia, z czasem przyda się więc większa butelka. Równie ważny jak sama butelka jest smoczek. Musi on być dobrze dobrany do butelki oraz dostosowany do wieku dziecka. Ten drugi aspekt związany jest głównie z szybkością przepływu mleka przez smoczek. Smoczki dla najmłodszych dzieci muszą mieć mały przepływ, aby uniknąć zakrztuszenia się przez niemowlę. Starsze dzieci z kolei wolą smoczki z większym przepływem. Smoczego z większymi otworami warto również wybrać jeśli podajemy dziecku np. mleko modyfikowane zagęszczone.

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane musi być przygotowywane w odpowiednich warunkach, aby uniknąć chorób i dolegliwości, które mogą wiązać się z nadmiernym rozwojem bakterii, chociażby na akcesoriach do karmienia. Z tego powodu przed pierwszym użyciem, oraz każdorazowo po karmieniu, wszystkie akcesoria należy umyć oraz wysterylizować. Sterylizację naczyń zaleca się przeprowadzać przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka i można ją wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to butelki samo sterylizujące, które umieszcza się w mikrofalówce. Drugi to natomiast umieszczenie akcesoriów we wrzątku na około 5 minut. Akcesoria, w których podaje się mleko modyfikowane, powinny schnąć samodzielnie, nie należy ich wycierać. Ważne jest również, aby wszystkie te czynności wykonywać czystymi rękoma.